Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencja naukowa: Pogoda i klimat - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

Konferencja naukowa: Pogoda i klimat - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

zorganizowana z okazji 230 rocznicy rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych w Krakowie oraz 70-lecia Zakładu Klimatologii IGiGP UJ

Konferencja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Doskonała Nauka - Wsparcie konferencji naukowych” nr projektu DNK/SP/550155/2022 kwota dofinansowania 73 550 PLN całkowita wartość projektu 106 036 PLN.

 

W 2022 roku minęło 230 lat od rozpoczęcia przez Jana Śniadeckiego pomiarów meteorologicznych w Krakowie i 70 lat od utworzenia Zakładu Klimatologii w Instytucie Geografii (obecnie Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej) Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Z okazji tego podwójnego jubileuszu w dniach 21-23 września została zorganizowana konferencja naukowa „Pogoda i klimat – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. Organizatorem konferencji był Zakład Klimatologii UJ we współpracy z Polskim Towarzystwem Geofizycznym oraz Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB. 

Obrady konferencyjne odbyły się w auli Instytutu Nauk Geologicznych na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, a wydarzeniem towarzyszącym było uroczyste jubileuszowe spotkanie na historycznej stacji meteorologicznej w Ogrodzie Botanicznym.

W konferencji uczestniczyło około 100 osób reprezentujących ośrodki akademickie z całej Polski oraz Uniwersytet Masaryka w Brnie (wykład gościnny) jak również instytuty resortowe oraz Polską Akademię Nauk. Podczas konferencji wygłoszono 35 referatów i przedstawiono 31 posterów o różnorodnej problematyce, nawiązującej do głównego hasła konferencji. Prezentacje dotyczyły zmian i zmienności klimatu, bioklimatologii, klimatu miasta, klimatologii stosowanej i zjawisk ekstremalnych.

Zobacz galerię zdjęć