Dlaczego aktywiści klimatyczni atakują dzieła sztuki?

29 listopada 2022 r. dr hab. Dorota Matuszko, prof. UJ wzięła udział w debacie "Sztuka przetrwania. Dlaczego aktywiści klimatyczni wchodzą do muzeów?" W ramach spotkania wygłosiła również wykład „Zmiany klimatu Krakowa w aspekcie globalnego ocieplenia”.

Podczas swojego wystąpienia dr hab. Dorota Matuszko, prof. UJ przedstawiła konkretne dane pomiarowe z Krakowa od 1900 do 2020 roku. Ukazała jak zmieniała się średnia roczna temperatura powietrza, liczba dni gorących i upalnych oraz nocy gorących. Rozmawiano o tym, dlaczego brakuje wody, ale jest coraz więcej burz i innych zjawisk ekstremalnych. Wyjaśniono przyczyny współczesnych zmian klimatu i podano kilka propozycji „poprawy” klimatu w mieście.